W Szczyglicach posiadamy tereny, które chcemy wykorzystać na rekreację nie tylko dla mieszkańców naszej miejscowości, ale mieszkańców Rząski, Balic, Zabierzowa i Krakowa, którzy przyjeżdżają na Orlika i plac zabaw. Takiego terenu nie posiada żadna miejscowość w naszej gminie. W jednym miejscu jest usytuowany parking, dom ludowy, boisko sportowe Klubu Dragon, skwerek z zielenią, chodnikiem i ławkami, na którym mieszkańcy mogą posiedzieć i odpocząć. Za boiskiem sportowym Dragona wybudowany jest Orlik, następnie plac zabaw dla dzieci. Za placem zabaw od ulicy Sportowej ciągnie się budowany park posiadający górkę saneczkową dla dzieci. Oprócz tego mamy wybudowany staw.

Za Orlikiem i Dragonem są wytyczone i zrobione alejki do spacerów. W tych alejkach chciałbym zrobić nawierzchnię asfaltową na wale rzeki Rudawy i wykonać ścieżki łączące ze stawem. Następnie wykonać RUM-TRAK, to jest tor rowerowy (atrakcja dla dzieci jeżdżących na rowerach oraz wrotkach). Na części ciągu spacerowego w alejkach jest położona kostka brukowa. Brakującą część chciałbym zrobić w przyszłym roku. Konieczne będzie wykonanie trawników, siłowników, dalszy montaż lamp przy ścieżkach, nasadzenie drzew nie tylko przy ścieżkach spacerowych, ale od strony obwodnicy Krakowa. Kiedyś, w przyszłości, trzeba pomyśleć o ogrodzeniu tego terenu.

Przez Szczyglice przeprowadzony jest rowerowy szlak turystyczny biegnący od Rząski przez Bukowinę, dalej prowadzi przez ulicę Rozalii Celakówny, która wygląda tak źle!, że drugiej takiej drogi nie ma w naszej gminie i nie tylko. Dalej jest Skała Kmity ściągająca dużą część turystów jeżdżących na rowerach. Ja myślę, że Szczyglice będą wizytówką naszej gminy jak kiedyś, do której przyjeżdżali mieszkańcy Krakowa na wypoczynek.

Mieszkańcom Szczyglic najbardziej przeszkadza hałas pochodzący od obwodnicy Krakowa. Sprawa jest w sądzie od ośmiu lat. Zaskarżona przez Stowarzyszenie Integracja Rozwoju Szczyglic przeciwko Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Równie uciążliwy jest hałas pochodzący z lotniska w Balicach. Sprawa w sądzie o zablokowanie budowy nowego pasa startowego mającego przebiegać pod kątem od pasa istniejącego przez Stowarzyszenie Przyjazne Lotniska.

Te wszystkie działania podporządkowane są jednemu celowi. Aby naszym mieszkańcom żyło się wygodniej i bezpieczniej.

Radny i Sołtys Szczyglic
Edward Rogóż