To proste!
Ogłosić plebiscyt, obiecać promocję, zrobić bankiet a na nim rozdać dyplomy i statuetki.
Naiwni na pewno się znajdą.

     Wśród niewielu gmin wiejskich, które zdecydowały się wydać na to publiczne pieniądze znalazły się: gmina Jerzmanowa (woj. dolnośląskie), gmina Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), gmina Zabierzów (…tak, tak, nasza gmina!).
Pomysł nie jest nowy. Pisze o tym Gazeta Pomorska w artykule pt. „Orły Polskiego Samorządu? Tak, ale za miejsce trzeba zapłacić…”, pokazując mechanizm namawiania do wzięcia udziału w plebiscycie pomorskich samorządowców. Otóż, do gminy dzwoni przedstawiciel organizatora informując, że gmina została nominowana i proponuje udział w „prestiżowym konkursie” oraz pozostawia do siebie kontakt.
Oto fragment z tego artykułu:
„- No więc zadzwoniliśmy i dowiedzieliśmy się, że w zależności od kategorii za udział trzeba będzie zapłacić od 5 tysięcy do 15 tysięcy złotych. No dla mnie to jest zwykłe złodziejstwo, wyłudzanie publicznych pieniędzy i kupowanie samorządu. Nie będziemy uczestniczyć w takich rankingach, w których za miejsce trzeba zapłacić… Jak podkreśla zastępca wójta Piotr Stanke, od organizatorów nie udało się też wyciągnąć, na jakiej podstawie gmina Chojnice uzyskała nominację.”

Trudno się doszukać informacji, według jakich kryteriów nasza gmina otrzymała nominację i z iloma innymi gminami w Polsce rywalizowała o nagrodę.
Z regulaminu plebiscytu opublikowanego na stronie internetowej organizatora wynika, że każda gmina, która wykupi pakiet działań wizerunkowo-promocyjnych, dostanie statuetkę!

Jerzy Cywicki

Cały artykuł jest dostępny w Internecie pod adresem: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/chojnice/art/6448426,orly-polskiego-samorzadu-tak-ale-za-miejsce-trzeba-zaplacic,id,t.html